A Cultural Journey ...

Ideea de proiect derivă din situaţia îngrijorătoare mulţi elevi din Europa au un interes scăzut față de propria cultură de care aparţin şi au prejudecăţi faţă de alte culturi europene. Prejudecăţile care vin din istorie rămân ca un obstacol pentru culturile europene diferite de a se recunoaşte reciproc. Principalele obiective ale proiectului sunt de a dezvolta o conştiinţă culturală, pentru a preveni prejudecăţile împotriva altora, de a promova diversitatea culturală europeană şi limba pe care cultura populară a umbrit-o.

Proiectul intenţionează să ofere elevilor un sentiment de identitate proprie, în timp ce învăţându-i să respecte şi să accepte identitatea, cultura şi tradiţiile altora şi, astfel, cunoaşterea culturală reciprocă va întări identitatea lor europeană. Ei vor descoperi aspecte similare de culturi şi tradiţii diferite, stiluri de viaţă, şi de a promova o mai bună înţelegere a altora şi un sentiment de cetăţenie europeană.

Elevii învaţă prin producerea de materiale despre mâncăruri tradiţionale şi costume descopere valorile de haine ca un mijloc de cultură şi de a dezvolta datorita manualului de competenţe pentru construirea de modele arhitecturale case şi a stârni interesul în patrimoniul istoric comun şi promovarea competenţelor în domeniul TIC prin activităţile proiectului. Elevii vor juca o dramă scrisă în limbile din toate ţările partenere şi efectuate de către elevii implicaţi. Acest lucru va atrage atentia la multilingvism în casa noastră europeană.

Proiectul va pune în aplicare următoarele sarcini: logo-ul proiectului, un site web comun, workshop-uri, cluburi de proiecte, expozitii, panouri publicitare, modele de case istorice, un album îmbrăcăminte tradiţională, o carte de bucate internaţionale, înregistrări video, de jocuri de copil tradiţionale, DVD-uri de prezentare (inclusiv creativitatea elevilor şi cele mai bune practici), păpuşi, mascote, postere, brosuri, teatru (Eurotopia) şi jurnal.
Vineri, 2024-04-19, 3:49 AM