COMUNICAT DE  PRESĂ

Asociaţia Părinţilor din Şcoala Nr. 8 – Reşiţa a demarat proiectul finanţat de Fundaţia Alexandrion Group "Citind, eşti cool(t)”, având ca  partener Şcoala cu clasele I-VIII, Nr. 8  – Reșița.
  În cadrul  proiectului, 234 elevi ai claselor a III-a B,C, a IV-a A, B, C, D, a V-a A, B,  C şi a VI-a A, B, C, coordonaţi de învăţătorii, profesorii de limba română şi câțiva  diriginţi, vor desfăşura o serie de activităţi interesante şi captivante:  atelierul de lectură, atelierul de scriere, multimedia, târgul de carte în  parteneriat cu Librăriile Vestala,  anticariat, întâlnire cu un scriitor local, comemorarea poetului Vasile Alecsandrila  Biblioteca Judeţeană „Paul Iorgovici”, secţia pentru copii, punerea  în scenă a piesei de teatru pentru copii Viața ca o poveste de Sânziana Popescu cu ajutorul  unui actor al Teatrului de Vest – Reșița,  scopul fiind ca printr-o varietate de activități extracurriculare să reușim să  atragem elevii spre lectură, prin aceasta petrecând mai puțin timp în fața  calculatorului și/sau televizorului.
  Printr-un sistem de premiere și recompense aceste activități vor determina  elevii să citească și au ca obiective:

• stârnirea interesului pentru lectură şi a  plăcerii de a ci ti, de a se informa şi de a comunica oral şi scris, corect şi eficient;
  • formarea şi  dezvoltarea obişnuinţei de a frecventa biblioteca şi librăria ca surse de  lectură / informare.
  • realizarea  de materiale ca rezultate ale lecturii şi creaţiei copiilor (un număr al  revistei „Zâmbet de copil”, dedicat proiectului, broşuri, postere, semne de  carte).
  • popularizarea  apariţiilor de carte pentru copii.
  • încurajarea  exprimării opiniilor elevilor despre ceea ce au citit prin organizarea de  prezentări de carte, discuţii şi dezbateri.

Parteneri  în cadrul proiectului sunt: Şcoala cu  clasele I-VIII, Nr. 8 – Reșița, Librăriile  Vestala, Biblioteca  Judeţeană „Paul Iorgovici”- secţia pentru copii,  Teatrul de Vest – Reșița.
  Proiectul  se va finaliza la sfârșitul anului școlar, iar informații, imagini, filmulețe  și materialele realizate pe parcursul proiectului vor fi postate pe site-ul  şcolii la adresa www.scoala8resita.ucoz.net.

Coordonator de proiect,
COANDĂ  CAMELIA