Zâmbetul copilăriei

"Copilăria este inima tuturor vârstelor.”

Lucian Blaga

Ø ORGANIZATORI :

Şcoala cu clasele I-VIII NR. 8, REŞIŢA
Director: instiT. CRISTESCU SIMION
ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR DIN ŞCOALA 8 - REŞIŢA
     PREŞEDINTE:  CODOŞPAN  IANCU
Ø COORDONATORI:
ÎNV.MOLDOVAN FLOAREA– ŞCOALA CU clasele I-VIII  NR. 8, REŞIŢA
 PROF.COANDĂ CAMELIA –REPREZENTANT ASOCIAŢIA PĂRINŢILOR DIN ŞCOALA 8 - REŞIŢA

Ø SCOP :
           Să aducem împreună copiii, părinţii şi şcoala.

Ø ARGUMENT
 Ziua Internaţională a Copiilor -1 Iunie oferă an de an un prilej de bucurie, o „întâlnire” fericită a celor mari cu cei mici, prin participarea împreună la acţiuni şi evenimente inedite, atractive pentru copii şi aducătoare de amintiri şi nostalgii pentru cei mari, care mai păstrează însă un crâmpei din sufletul lor de copil.
Proiectul de faţă oferă o astfel de ocazie, de întâlnire a tuturor: copii, părinţi, dascăli, într-o lume inocentă, hazlie, plină de neastâmpăr şi energie: LUMEA COPIILOR. Prin propunerile noastre, copiii ne vor fi ghizi printr-o lume a jocurilor şi ne vor îmbogăţi sufleteşte prin melodii şi ritmuri vesele, pline de dragoste, dăruindu-ne declaraţia lor de Iubire!
Luând parte la această minunată întâlnire, 1 Iunie va deveni o ZI de neuitat, iar zâmbetul şi bucuria vor face acest loc mai fericit.

Ø Obiectivele proiectului:
ELEVII
·        să interpreteze corect şi expresiv cântecele din cadrul momentelor artistice;
·        să lege prietenii cu copiii care participă la acest proiect educaţional şi la parteneriatul dedicat Zilei Copiilor, 1 Iunie;
·        să-şi afirme activ talentul artistic şi sportiv la toate activităţile cultural-sportiv-educative, dar respectând anumite norme cerute de momentul, locul şi contextul evenimentului;

PROFESORII/ PĂRINŢII
·        să interacţioneze profesorii, părinţii şi elevii implicaţi în proiect.
 Ø GRUPURI ŢINTĂ:
-         elevii Şcolii cu Clasele I-VIII Nr. 8, Reşiţa, părinţii acestora, cadre didactice.
  Ø PARTENERI :
-         Centrul de Voluntariat Reşiţa
-         Primăria Reşiţa
-         Colegiul Banatului Montan Reşiţa

Ø SPONSORI :
-PRIMĂRIA MUNICIPIULUI REŞIŢA
-TOP KONEX SERV SRL REŞIŢA
- ROSSI SRL REŞIŢA – "GELATERIA WOW
 Ø DURATA ŞI FAZELE PROIECTULUI :
-         faza de pregătire şi iniţiere (mai 2009);
-         faza de generalizare şi susţinere (1 iunie 2009).

Ø RESURSE  PROIECT:
-       Resurse temporale:  mai -  1 iunie 2009;

-         Resurse financiare: resurse proprii ale şcolii, resurse proprii ale asociaţiei, fonduri obţinute din colaborarea cu administraţia publică locală, sponsorizări;
 - Resurse de spaţiu: sălile de clasă, biblioteca şcolii, curtea şcolii, terenul de sport;
- Resurse materiale: auxiliare: afişe, baloane, cretă colorată, culori, diplome;
- Logistică – aparatură audio-video, staţie amplificare, aparate foto, camere video.

Ø MEDIATIZARE:
·        Prezentarea proiectului tuturor părţilor partenere ale proiectului educaţional;
·        Postarea proiectului educaţional:„ZÂMBETUL COPILĂRIEI” pe site-ul: www.scoala8resita.110mb.ro;
·        Participarea presei şi a televiziunii la activităţile de 1 Iunie.

Ø  EVALUARE :
·        Impresii despre proiectul educaţional prezentat pe site;
·        Prezentarea pe posturile locale şi regionale de televiziune a materialelor filmate;
·        Realizarea de portofolii şi expoziţii de fotografii;
·        Prezentarea CD-ului părţilor participante la proiectul educaţional şi tuturor celor interesaţi.

Ø  DETALIERE DE PROIECT:
 În perioada 15 mai – 1 iunie vor fi iniţiate următoarele acţiuni de pregătire a proiectului :
-         discuţii cu partenerii proiectului în vederea identificării materialului necesar şi a activităţilor ce se pot desfăşura în colaborare;
-         stabilirea unor contacte cu reprezentanţii unor societăţi comerciale în vederea sponsorizării evenimentului;
-         elaborarea programului de desfăşurare;
-         invitarea mass-mediei locale şi popularizarea în rândul elevilor şi a părinţilor.

În cadrul proiectului se vor desfăşura următoarele acţiuni:

I.                  Activitate cu toţi elevii şcolii
- Istoricul zilei de 1 IUNIE
- "Cântecele copilăriei”- program prezentat de corul şcolii

II. Activităţi desfăşurate la nivelul fiecărui ciclu de învăţământ
 A. Ciclul primar
         1. "Culorile Copilăriei” - desene pe asfalt
         2. "Învăţăm, ne distrăm, ne jucăm!"
- activităţi pe grupe de elevi, coordonate de tineri de la Centrul de Voluntariat:
- Face Paints
                   -  Confecţionări de brăţări
                   -  Modelări de baloane
                   -  Twister
         3. "Competiţiile copilăriei" - concursuri sportive distractive: concurs în saci, trasul la frânghie, alergare cu transport de greutate.
 B. Ciclul gimnazial
         1. „Hai mai bine despre copilărie să povestim” - concurs de literatură
         2. „Miss copilărie”
         3. „În pas de dans ” - învăţarea unor paşi de dans cu ajutorul unui grup de elevi de la Colegiul Economic al Banatului Montan - Reşiţa.
         4. "Învăţăm, ne distrăm, ne jucăm"
- Face Paints
                   -  Confecţionări de brăţări
                   -  Modelări de baloane
                   -  Twister
 III. Activitate între şcoli
 "Pe urmele lui Cristi Chivu" - Turneul de mini-fotbal între şcolile cu clasele I-VIII Nr. 2, 7, 8, şcoala Dealul Mare.

Miercuri, 2024-04-24, 1:14 AM