Colaborare cu SALVAȚI COPIII

O nouă colaborare dintre Şcoala cu Clasele I-VIII nr. 8 Reşiţa şi „Organizaţia Salvaţi Copiii”- Filiala Caraş-Severin.

În baza acordului de colaborare dintre Şcoala cu Clasele I-VIII  nr. 8 Reşiţa şi „Organizaţia Salvaţi Copiii”- Filiala Caraş-Severin, în perioada 1 octombrie -20 decembrie 2010 se desfăşoară sesiuni de informare pe tematica educaţiei cu privire la drepturile copilului. Derularea programului de promovare a drepturilor copilului se face în cadrul proiectului „Şi noi avem drepturi”. Voluntarii implicaţi în proiect,  elevele Marghita Ana Roxana şi Şerban Anca Maria şi profesorii Rădoi Mirela Camelia, Coandă Camelia Rodica şi Manu Eva,vor desfăşura activităţi de educare a copiilor pentru cunoaşterea drepturilor lor şi a modalităţilor de a duce o viaţă sănătoasă. În acest scop se vor susţine, de către voluntari, cu sprijinul diriginţilor claselor V-VIII,  câte două lecţii care presupun atât cunoşterea drepturilor şi a responsabilităţilor copilului cât şi organizarea de activităţi specifice prin care se realizează dreptul copilului la opinie şi participare, la liberă exprimare şi creativitate.

În luna octombrie au fost desfăşurate sesiuni de informare la clasele a V-a A,B,C şi a VI-a A.

Pentru imagini apasă aici ...

Marţi, 2024-04-16, 2:16 PM