Parteneriat cu Nevo Parudimos

Asociatia Nevo Parudimos si Grupul Rompetrol reabilitează Secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean Reşiţa

Asociaţia Nevo Parudimos şi Spitalul Judeţean Reşiţa au obţinut finanţare prin programul Grupului Rompetrol "Împreună pentru fiecare” şi au implementa proiectul "Reabilitarea secţiei de pediatrie a Spitalului Judeţean Reşiţa”. Acesta s-a desfăşurat în perioada august - octombrie 2010 şi a avut un buget alocat de Rompetrol de 49.958 RON.

"Proiectul nostru contribuie, pe de o parte, la creşterea gradului de implicare şi responsabilizare a membrilor comunităţii locale în rezolvarea problemelor cu care se confruntă iar, pe de altă parte, la îmbunătăţirea ambientului în care se oferă servicii medicale atât copiilor proveniţi din comunitatea locală cât şi cazurilor mai grave de pe raza judeţului” a declarat unul dintre membrii fondatori al Asociaţiei Nevo Parudimos, coordonatoarea proiectului Doina Lupulovici.

Activitaţile proiectului au contribuit la îmbunătăţirea condiţiilor de spitalizare şi tratament în secţia de pediatrie prin izolarea unei suprafeţe de 630 metri pătraţi din tavanul spitalului, zugrăvirea şi pictarea a 9 saloane, 2 rezerve, o sală de tratament şi o sală de mese. De asemenea, s-au organizat campanii de informare privind educaţia pentru sănătate în cartierele: Muncitoresc, Mociur, Dealu-Mare şi Calnic.

Proiectul a fost implementat de ONG-ul Nevo Parudimos Reşiţa şi Spitalul Judeţean Reşiţa, în parteneriat cu Primăria Municipiului Reşiţa, Asociaţia Părinţilor din Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 8 Reşiţa, Centrul de Voluntariat Reşiţa, Şcoala cu clasele I-VIII Nr.1 Reşiţa, Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 8 Reşiţa şi Şcoala cu clasele I-VIII Nr.12 Reşiţa.

La pictarea saloanelor secţiei au contribuit elevii Școlii cu clasele I-VIII Nr. 8 din clasele a VIII-a A (Adrian Călţun, Cristian Chiru, Silviu Goruian, Codrin Kolcsoy, Roxana Marghita, Răducu Mihuţ, Mădălina Pârvulescu, Anca Şerban), a VIII-a D (Alex Curelea, Deian Grad, Nuţu Grad, Iasmina Gaiţă, Georgiana Balaci, Antonia Maliţa, Paula Manolescu şi Ibiana Matula) şi a VII-a B (Bogdan Boruz), coordonaţi de către domnişoara profesoară Maria Fleşeriu.

Le mulţumim tuturor pentru implicare în proiect şi realizarea picturii din saloanele secţiei.

Conducerea unităţii.

Pentru imagini din activitatea elevilor la pictarea saloanelor secţiei apasati aici ...

Sâmbătă, 2024-04-27, 7:08 AM