Micul prinţ, prietenul copiilor

În perioada 22-28 nov.2010, la iniţiativa omului de afaceri sătmărean Aurel Răcăuţan s-a desfăşurat la nivel naţional Proiectul "Săptămâna familiei, săptămâna fără TV". Obiectivele campaniei au fost de a conştientiza părinţii şi elevii privind pericolul TV şi influenţa negativă a internetului asupra formării copiilor şi regăsirea timpului petrecut în familie. Activităţile derulate - vizite la muzee, grădini zoologice şi botanice, simpozioane la bibliotecile judeţene cu diferite tematici, ieşiri în parcuri unde s-au organizat concursuri de cros, desen pe asfalt - au fost surprinse în imagini şi filmuleţe care, la final, au participat la un concurs online unde participanţii ai fost premiaţi.(site-ul interactiv pentru copiii www.zibo.ro)

În cadrul acestui proiect şcoala noastră în parteneriat cu Biblioteca Judeţeană "Paul Iorgovici", reprezentată de doamna director Clara Constantin, a organizat activitatea "Micul prinţ, prietenul copiilor". Activitatea a marcat 110 ani de la naşterea scriitorului francez Antoine de Saint-Exupery cunoscut unui cerc larg de cititori în special datorită povestirii Le Petit Prince (Micul Prinţ), una din cele mai răspândite cărţi din lume.

Prin astfel de activităţi s-a dorit ca elevii să fie ajutați să descopere lectura, oferindu-le o alternativă faţă de televizor şi calculator.

Programul activităţii:

·        Prezentarea Proiectului "Săptămâna familiei, săptămâna fără TV"- Clara Constantin,director Biblioteca Judeţeană.

·        Prezentare Power Point  „Viaţă şi activitatea scriitorului  Saint-Exupery"

·        Prezentarea romanului „Micul Prinţ”

·        Maxime şi cugetări ale scriitorului

·        Dramatizare din „Micul Prinţ”(fragment)