Prezentare proiect

1.

Ce am dori să realizăm?

Creşterea numărului de elevi din Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 8 care desfăşoară o lectură activă şi continuă

2.  Problema pe care dorim să o rezolvăm?

Dependenţa copiilor faţă de calculator de la o vârstă fragedă duce, printre altele, la acordarea de timp mai puţin pentru lectură şi la scăderea rezultatelor şcolare.

3.  Care sunt obiectivele specifice?

1. Stârnirea interesului pentru lectură şi a plăcerii de a citi, de a se informa şi de a comunica oral şi scris, corect şi eficient.
  2. Formarea şi dezvoltarea obişnuinţei de a frecventa biblioteca şi librăria ca surse de lectură / informare.
  3. Realizarea de materiale ca rezultate ale lecturii şi creaţiei copiilor (un număr al revistei „Zâmbet de copil”, dedicat proiectului, broşuri, postere, semne de carte).
  4. Popularizarea apariţiilor de carte pentru copii.
  5. Încurajarea exprimării opiniilor elevilor despre ceea ce au citit prin organizarea de prezentări de carte, discuţii şi dezbateri.

4.     Care este grupul ţintă?

Grupul ţintă: 234 de elevi din ciclul de dezvoltare, respectiv, clasele III-VI (2 cls. a III-a, 4 cls. a IV-a, 3 cls. a V-a, 3 cls. a VI-a) din Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 8, Reşiţa, Caraş-Severin.

De ce acest grup ţintă?

Am ales acest grup ţintă deoarece am considerat că după ciclul de formare, (respectiv grupa pregătitoare şi clasele I-II), ciclul de dezvoltare, respectiv clasele III – VI, este cel mai potrivit pentru a cultiva gustul pentru lectură, elevii acestor clase având posibilitatea de a influenţa alţi elevi, colegi, precum şi mediul educaţional al acestora.

5.     Care sunt beneficiarii direcţi şi indirecţi?

Beneficiari direcţi ai proiectului:

- elevii, 18 cadre didactice şi părinţii elevilor implicaţi în proiect, partenerii

Beneficiarii indirecţi ai proiectului:

- alte cadre didactice din şcoală, ceilalţi elevi din şcoală, elevii ce accesează site-ul şcolii, elevii şcolilor unde vor fi diseminate proiectul şi rezultatele lui.

Miercuri, 2024-04-24, 5:16 PM