Riscul dezastrelor

Miercuri,13 octombrie, ora 13 s-a desfăşurat în cabinetul AeL al şcolii o activitate dedicată "Zilei Internaţionale pentru reducerea Riscului dezastrelor naturale”.

În anul 1989, Adunarea Generală a O.N.U. a desemnat ziua de miercuri, a doua a lunii octombrie, ca fiind ,,Ziua Internaţională pentru Reducerea Riscului Dezastrelor Naturale”, iar în anul 2001 a decis să menţină respectarea acesteia ca un vehicul de promovare a culturii globale cu privire la reducerea efectelor dezastrelor naturale, inclusiv prevenirea şi pregătirea împotriva dezastrelor. Celebrarea acestei zile în lumea întreagă oferă oportunitatea atragerii atenţiei şi iniţierii elevilor în activităţi privind promovarea unei culturi de reducere a riscului de dezastre naturale în întreaga lume.

La activitate au participat elevii claselor a V-a A, a V-a B şi a VIII-a D având ca invitaţi pe d-na Ianoşi Mirela şi d-l Adrian Voicău, consilieri superiori la Agenţia de Protecţie a Mediului, pe d-na director adj. Dorina Bâtea şi d-na prof.Camelia Coandă.

Programul activităţii

• Prezentare Power Point a Agenţiei de Protecţie a Mediului
  • „Dezastre naturale şi efectele lor”- informaţii prezentate de elevi
  • Discuţii – „Ce facem în caz de catastrofă naturală”- măsuri de reducere a efectele acestora, prevenirea lor, atenuarea efectelor şi pregătirea împotriva dezastrelor.

Coordonatorii activităţii: prof. Rodica Ion şi prof. Gabriela Magheț

Pentru imagini apasati aici ...

Vineri, 2024-03-29, 4:06 AM

«  Martie 2024  »