Un bănăţean de frunte

Activitatea "Un bănăţean de frunte"  se va desfăşura miercuri 03.11, la ora 13 în şcoala noastră. Invitatul de onoare este domnul Dan Liuţ, realizator de emisiuni folclorice la Banat TV, care a mai fost alături de noi la activităţi prin care dorim să apropiem elevii de folclorul autentic bănăţean,considerând că într-o lume pe cale să se globalizeze,  folclorul poate fi un element de legătură cu ceea ce suntem ca naţiune.

D-l Liuţ ne va prezenta filmul documentar"Măsuratul oilor" cu care a participat la Festivalul ECO-ETNO-FOLK de la Slătioara, jud.Vâlcea, festival patronat de scriitorul Dinu Săraru şi al cărui preşedinte a fost regizorul Geo Saizescu.

La activitate va fi prezentă şi domnişoara Clara Constantin, în dublă calitate – de bibliotecar al secţiei franceze a Bibliotecii "Paul Iorgovici" când va înmâna premiile elevilor câştigători ai  Concursului „Plume ou clavier”, organizat  de Biblioteca Municipală din Caen, Normandia şi Asociaţia de prietenie Caen-Calvados-Roumanie  -   şi de interpretă de muzică populară .

Coordonatorii activităţii sunt doamnele profesoare Rodica Ion şi Gabriela Magheţ.

Programul activităţii:

·        Prezentarea filmului documentar "Măsuratul oilor"- Dan Liuţ

·        Recitări în grai bănăţean –poezii de Dorina Şovre, Iulian Nichi,George Gârda,Sorin Olariu -  elevi din clasa a VIII-a  Aşi D

·        Cântece din Banat – Clara Constantin

·        Premierea elevilor participanţi la Concursul „Plume ou clavier”.

ima pentru imagini apăsaţi aici ...

Vineri, 2024-04-26, 11:15 AM