Istoric

Şcoala cu clasele I-VIII Nr. 8 din Reşiţa şi-a început activitatea la data de 15 septembrie 1971. Este situată în cartierul Lunca Bârzavei, Aleea Bazna Nr. 2.

Şcoala are un număr de 564 de elevi în 27 de clase, din care 284 elevi la învăţământul primar în 14 clase şi 280 elevi la învăţământul gimnazial în 13 clase. În unitatea noastră activează un număr de 14 cadre didactice la ciclul primar şi 27 la ciclul gimnazial, în total 41, din care 22 cadre didactice au gradul I, 7 au gradul II, 7 au gradul definitiv şi 5  sunt debutanţi.

Localul instituţiei are 2 corpuri de clădire, o sală de sport şi o bază sportivă cu gazon sintetic. Există 28 de săli de clasă, un cabinet multimedia cu reţea de calculatoare, 3 laboratoare de fizică, chimie şi biologie, cabinet logopedic, bibliotecă.

Avem clase cu predare intensivă a limbilor moderne: - 5 engleză, 1 franceză şi 1 germană. La ciclul gimnazial sunt 11 opţionale Prietenul meu calculatorul şi 2 de Stil şi compoziţie, iar la ciclul primar sunt 11 opţionale cu tematică variată.

În anii  şcolari anteriori, toţi elevii claselor a VIII-a au fost admişi în prima sesiune a examenului naţional de admitere. La concursurile şcolare şi extraşcolare de la nivel naţional am obţinut următoarele rezultate: chimie  - participare; istorie - Premiul special; "Democraţie şi toleranţă"- menţiune specială; "Ştiinţe pentru Juniori” - participare; "Protejarea Ecosistemelor Banatului Montan”- un loc I; Proiecte de Mediu - participare; Concursul "Raluca Lipan” – menţiune; la concursul de reviste şcolare, revista "Zâmbet de copil” a obţinut premiul de laureat, precum şi numeroase premii la nivel judeţean şi interjudeţean. Şcoala a obţinut o finanţare cu proiectul Lectura la răscruce de drumuri, la concursul de proiecte de granturi şcolare. Desfăşurăm actiuni educative extraşcolare numeroase şi variate, prilej cu care am colaborat cu: Asociaţia „Salvaţi Copiii”, Asociaţia Părinţilor din Şcoala 8, Primăria municipiului Reşiţa, Biblioteca Municipală ”PAUL IORGOVICI”, Poliţia de proximitate, Direcţia de Sănătate Publică, Agenţia de Protecţia Mediului, Garda de Mediu, Agenţia de Gospodărire a Apelor, Muzeul Banatului Montan, Societatea Naţională de Cruce Roşie acestea fiind mediatizate în mass-media locală: Banat TV, Radio Reşiţa, Jurnal de Caraş-Severin, 24 de ore, precum şi pe site-ul şcolii

Desfăşurăm actiuni educative extraşcolare numeroase şi variate, prilej cu care am colaborat cu: Asociaţia „Salvaţi Copiii”, Asociaţia Părinţilor din Şcoala 8, Primăria municipiului Reşiţa, Biblioteca Municipală ”PAUL IORGOVICI”, Poliţia de proximitate, Direcţia de Sănătate Publică, Agenţia de Protecţia Mediului, Garda de Mediu, Agenţia de Gospodărire a Apelor, Muzeul Banatului Montan, Societatea Naţională de Cruce Roşie acestea fiind mediatizate în mass-media locală: Banat TV, Radio Reşiţa, Jurnal de Caraş-Severin, 24 de ore, precum şi pe site-ul şcolii www.scoala8resita.110mb.com, iar în ultima perioadă pe noul site www.scoala8resita.ucoz.net.

Colectivul de cadre didactice al şcolii promovează un învăţământ de calitate, centrat pe elev, dovedit de rezultatele obţinute an de an.
Vineri, 2024-04-19, 10:45 PM