Principală » 2012 » Septembrie » 29 » ZIUA EUROPEANA A LIMBILOR
ZIUA EUROPEANA A LIMBILOR

Începând cu anul 2001, ziua de 26 septembrie este dedicată celebrării limbilor europene. Europa este posesoarea unei adevărate bogății lingvistice: 23 de limbi oficiale și peste 60 de comunități autohtone care vorbesc o limbă regională sau minoritară, fără să menționăm limbile vorbite de cetățenii provenind din alte țări și de pe alte continente. Tocmai pentru a atrage atenția asupra acestei imense bogății lingvistice, Uniunea Europeană și Consiliul Europei au lansat, în 2001, inițiativa Anului European al Limbilor.

Evenimentul a fost sărbătorit de milioane de persoane din 45 de țări participante. În Europa, au fost organizate sute de activități de celebrare a diversității noastre lingvistice și de încurajare a învățării limbilor străine. Pentru a face încă un pas înainte și pentru că limbile stau la baza construcției europene, din această inițiativă a luat naștere Ziua Europeană a Limbilor. Obiectivele sale sunt: sensibilizarea publicului față de plurilingvism în Europa, cultivarea diversității culturale și lingvistice și încurajarea învățării limbilor străine de către toți europenii, la școală sau în afara acesteia.
Scoala noastra s-a alaturat milioanelor de persoane care sarbatoresc aceasta zi prin activitatea denumita ,,Limba straina, o poarta deschisa spre intreaga lume”, la care au participat elevi din clasele a VII-a si a VIII-a alaturi de profesorii de limba franceza si engleza, bibliotecarul si conducerea scolii.
Elevii au sustinut un scurt program de poezii si cantece in limba franceza, au aflat curiozitati legate de limbile vorbite in Europa in rubrica sub titlul de ,,Stiati ca…”, au alcatuit o mini colectie de cuvinte speciale pentru ei cu ajutorul chestionarului,,Hunting for language treasures”. Activitatea a continuat cu vizionarea unor fragmente din filme documentar despre Londra si Paris.

Vizualizări: 1037 | Adăugat de: Lore6209 | Rating: 0.0/0
Total comentarii : 0
Doar utilizatorii înregistraţi pot adăuga comentarii
[ Înregistrare | Autentificare ]